10 października 2018 uczestnicy Pawłowskiego Klubu Seniora wyjechali na pielgrzymkę autokarową do sanktuariów wschodu. Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy od Eucharystii w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, następnie zwiedziliśmy ogrody maryjne przyległe do sanktuarium i zabytki znajdujące się w tym miejscu. Kolejnym miejscem, które nawiedziliśmy było Sanktuarium Unitów Podlaskich w Kostomłotach. Wysłuchaliśmy z ogromną ciekawością prelekcji wygłoszonej przez Księdza Proboszcza obrządku bizantyjsko – słowackiego na temat historii unitów w Polsce. Chcąc kontynuować myśl historyczną o unitach podlaskich, udaliśmy się do Sanktuarium Męczenników Unickich w Pratulinie. Tutaj lekcji historii związanej z tym miejscem udzielił nam Ks. Proboszcz Jacek Guz. Będąc na ziemi podlaskiej nie sposób ominąć było stadninę koni w Janowie Podlaskim (Wygoda). Wraz z przewodnikiem zwiedziliśmy zabytkowe stajnie, zobaczyliśmy przepiękne konie krwi arabskiej, angloarabskiej i konie śląskie. Dowiedzieliśmy się bardzo wielu ciekawych informacji historycznych o tym miejscu. Ostatnim punktem naszej go pielgrzymowania było Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej w Leśnej Podlaskiej. Kustoszami sanktuarium są ojcowie Paulini. Wysłuchaliśmy prelekcji na temat historii sanktuarium, otrzymaliśmy na pamiątkę naszego pobytu obrazki z wizerunkiem Matki Bożej Leśniewskiej i udaliśmy się w powrotną drogę do naszych domów. Podczas pielgrzymowania nieustannie towarzyszyła nam radość, śpiew i modlitwa oraz bardzo miła atmosfera. Dziękujemy za wspólne pielgrzymowanie bratu Adamowi Sztukiewiczowi – za prowadzone modlitwy i pomoc w pielgrzymowaniu nam seniorom, Ks. Damianowi Wieruszewskiemu za sprawowaną Eucharystię. Dziękujemy bardzo serdecznie bratu Mariuszowi Kuskowskiemu za zorganizowanie i prowadzenie naszej pielgrzymi, za śpiew. Dziękujemy Panu Maciejowi Bidzińskiemu za prowadzenie śpiewu. Dziękujemy Pani Ewie Sierżęga za opiekę medyczną podczas pielgrzymowania. Podziękowania dla wszystkich Seniorów, za odwagę i miłą atmosferę.

Pratulin (7)